Tajemnice Kniei: Odcinki

Tajemnice Kniei: Odcinki


Tajemnice Kniei” to cykl niezwykłych przyrodniczo – łowieckich reportaży. Autorzy idą śladem znanych polskich zwierząt odkrywając przed widzami ich tajemnice. Program opowiada również o polskim modelu łowiectwa i wyjaśnia rolę jaką w przyrodzie odgrywają myśliwi. „Tajemnice Kniei” realizowane są we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim.

Cykl jest jednym z pierwszych polskich programów przyrodniczych realizowanych bez użycia kamery telewizyjnej. Ekipa „Tajemnic Kniei” do zapisu obrazu wykorzystuje najnowszej generacji sprzęt fotograficzny zapisujący obraz w systemie progresywnym. Używane aparaty fotograficzne dają możliwość wymiennej optyki oraz przede wszystkim wspaniałą głębię obrazu i wyrazistość kolorów.

W „Tajemnicach Kniei” poznajemy m.in. nocne życie dzika, nietypowe zwyczaje kaczki krzyżówki, dowiadujemy się co jeleń nosi na głowie i dlaczego głuszec głuchnie podczas swoich zalotów. Przywołujemy wilki ich własnym głosem, tropimy na bagnach łosie, podglądamy dzikie gęsi i poznajemy konstrukcję bobrzej tamy. W każdym odcinku rozmowa z myśliwym oraz kuchnia myśliwska.

OGLĄDAJ W POLSAT 2
Sobota, Niedziela
9:30, 19:00
Tajemnice Kniei – odc.1: „Dzika jest natura dzika”
Czy ktoś z nas słyszał kiedyś o dziku? Wszyscy, ale tak naprawdę mało kto spotkał go w lesie. Gęste zarośla, trzcinowiska, dzik kryje się zawsze tam gdzie może uciec przed wzrokiem człowieka. Bo tak naprawdę z natury jest płochliwy.  My pokażemy wam prawdziwe życie dzika. Przyjrzymy się życiu dziczej watahy, podpatrzymy nocne dzicze harce, opowiemy o potężnej dziczej broni i powiemy kiedy ta płochliwa i wstydliwa świnka staje się prawdziwą bestią.

Tajemnice Kniei – odc.2: „Kaczka Dziwaczka”
Naturalnym miejscem dla kaczek krzyżówek są śródleśne stawy, mokradła i rozlewiska. Jeszcze kilkanaście lat temu woda, dzikie rozlewiska, roiły się od połyskujących kaczych główek i słychać było donośne kwakanie. Dziś pływające dzikie kaczki policzyć możemy na palcach jednej ręki. Okazuje się, że liczna w mieście kaczka krzyżówka w naturze bardzo trudna jest do spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jaki los czeka tego popularnego ptaka ? Zapraszamy na opowieść o kaczce krzyżówce.

Tajemnice Kniei – odc.3: „Bażant i Kuropatwa. Walka o przeżycie.”
W tym odcinku „Tajemnic kniei” opowiemy wam o ptakach, bez których wielu przyrodników nie wyobraża sobie krajobrazu polskich pól i łąk. O ptakach, które stały się synonimem sielskiej polskiej wsi w literaturze i malarstwie, o ptakach, które w tej chwili prowadzą walkę o przeżycie. Zapraszamy na opowieść o bażancie i kuropatwie.

Tajemnice Kniei – odc.4: „Kilogramy na głowie
Przyrodnicy nazywają to najpiękniejszym z teatrów przyrody. Każdy z aktorów ma tutaj dokładnie wyznaczoną rolę . Choć tekstu nie ma za wiele, to imponująca jest sama forma widowiska. Przypomina zmagania gladiatorów. Przedstawienia rozpoczynają się zawsze podczas pierwszych przymrozków, a scenariusz jest ten sam od setek lat. Zapraszamy na opowieść o rykowisku.

Tajemnice Kniei – odc.5: „Zwierzę o męskim imieniu”
Na tropienie danieli wybraliśmy się do miejscowości Borek Wielkopolski koło Poznania. W tutejszych lasach przebywa blisko 600 sztuk tych zwierząt. Mieszane kompleksy leśne i pola uprawne zapewniają im schronienie oraz dostatecznie ilości pożywienia.
Daniele podobnie jak jelenie żyją w chmarach czyli stadach. Ten malowniczy gatunek ma swoje korzenie w krajach Europy Południowej. W Polsce początkowo hodowany był jako zwierzyna ozdobna w przypałacowych parkach i rezydencjach. Od pewnego czasu można go obserwować także w stanie dzikim. Do naturalnego środowiska daniele wprowadzane są przez koła łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego.

Tajemnice Kniei – odc.6: „Osiodłana owca”
Muflon jest przodkiem naszej owcy domowej. Jego naturalne środowisko to górzyste tereny słonecznej Italii.
W naturze te piękne owce żyją na Korsyce i Sardynii. Do Polski zostały sprowadzone ponad sto lat temu. Pierwsze zwierzęta wypuszczono w Sudetach. Z biegiem czasu muflon pojawił się także w na Pomorzu i Kujawach, Wielkopolsce oraz Warmii i Mazurach. My na poszukiwanie muflona udaliśmy się do Czempinia
w pobliżu Poznania.

Tajemnice Kniei – odc.7: „Władca bagien”
W Polsce największa populacja łosi znajduje się nad Biebrzą. Mieszka tutaj około 600 sztuk tych zwierząt. Biebrza oferuje im to, co łosie kochają najbardziej czyli rozległe niedostępne trzęsawiska.
Populacja łosi w Polsce przeżywała poważne wahania. Przed rokiem 1939 żyło tych zwierząt nieco ponad tysiąc. Działania wojenne, traktowanie zwierząt jako łatwego i bardzo obfitego źródła pokarmu przez żołnierzy, partyzantów oraz miejscową ludność prawie doprowadziło do zagłady populacji.

Tajemnice Kniei – odc.8: „Podniebni wędrowcy”
Na obserwacje dzikich gęsi wybraliśmy się do parku narodowego „Ujście Warty” koło Słońska w województwie lubuskim. Każdego roku w czasie jesiennych przelotów zatrzymują się tutaj dziesiątki tysięcy tych ptaków. Przylatuje ich tutaj tak wiele, bo park leży na trasie migracji, dodatkowo ogromne rozlewiska są wyśmienitym miejscem na nocny odpoczynek i zebranie sił przed dalszą podróżą.
Gdy jesienią lub wiosną usłyszymy donośne gęganie nad naszymi głowami możemy być pewni, że właśnie przelatują gęsi zbożowe albo białoczelne. Te dwa gatunki są na przelotach w Polsce najliczniejsze. Ich ojczyzną jest tajga i tundra na dalekiej północy. Stąd wylatują w podroż, tutaj także wracają na lęgi. Bywa, że w czasie łagodnych zim zatrzymują się również w Polsce.

Tajemnice Kniei – odc.9: „Zajęczy los”
Naturalnym środowiskiem zająca są pola rolnicze przeplatane łąkami, śródpolnymi remizami i miedzami. Tutaj doskonale się czuje, żeruje, wychowuje młode i odbywa swoje zaloty. Szaraki unikają terenów podmokłych, nie lubią także popularnych w ostatnich latach wielkich monokultur rolnych.
Zając kiedyś w Polsce występował praktycznie wszędzie. Najwięcej było go w centralnej części kraju. Na początku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych jego populację oceniano na ponad trzy miliony sztuk. Postępujący regres stanów zająca zaczął się od roku 1978. Jego populacja stopniowo malała osiągając na początku lat dziewięćdziesiątych nieco ponad milion sztuk, a już od roku 2000 liczona jest w dziesiątkach tysięcy.

Tajemnice Kniei – odc.10: „Ptak pradawnej puszczy”
Dzikie i niedostępne bory sosnowe, otoczone mszarami i trudnymi do przejścia mokradłami – to właśnie środowisko, w którym żyje jeden z najpiękniejszych polskich ptaków i zarazem największy z dzikich kuraków – głuszec.
Na poszukiwanie głuszców wybraliśmy się do Puszczy Augustowskiej. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie ptak ten występuje od prawieków. Stare trudno dostępne bory przecinane strumieniami stanowią doskonałe miejsce zarówno do tokowania, jaki i wychowywania młodych.
Głuszce bardzo trudno zobaczyć w naturze, bo to ptaki ostrożne i płochliwe. Mają dokonały słuch i najdrobniejszy podejrzany szelest powoduje ich ucieczkę.
Na skutek pogarszających się warunków środowiskowych, między innymi zanikania typowych terenów dla bytowania głuszca ilość tych ptaków dramatycznie zaczęła maleć. Walkę o obecność głuszców w polskich lasach podjął i prowadzi od kilku lat Polski Związek Łowiecki.

Tajemnice Kniei – odc.11: „Ekologiczny inżynier”
Na poszukiwania bobrów wybraliśmy się na Suwalszczyznę. Rozlewiska, śródleśne moczary, oczka wodne, stawy oraz wolno płynące rzeczki to ich środowisko. Ten sympatyczny pokryty gęstym futrem gryzoń jest obecnie gatunkiem bardzo popularnym w całej Polsce. Zasiedla coraz to nowsze stanowiska i tereny, a jeszcze sto lat temu był prawie u progu swojej zagłady.
Od początku państwowości polskiej bobry były zwierzętami, który cenili sobie książęta i królowie, a polowania na ten gatunek były ściśle reglamentowane. Bobrowe czyli opłata za pozyskanie bobra była bardzo wysoka, a nielegalne pozyskanie tego zwierzęcia równało się karze śmierci.

Tajemnice Kniei – odc.12: „Zabójca z przestworzy”
Często wydaje się nam, że miasto dla ptaków jest w miarę bezpiecznym miejscem, że mogą spokojnie tutaj żerować, wychowywać młode, że pośród aut, gwaru ulic, klaksonów i ryku silników żaden skrzydlaty drapieżnik nie odważy się zaatakować szpaka, gołębia czy kaczkę. Nic bardziej mylnego.
Wielu z turystów przyjeżdżających do Warszawy, ba samych mieszkańców miasta nie ma pojęcia, że nad ich głowami dzieją się prawdziwe ptasie tragedie. Jedynym śladem dramatu jest kilka piór, które spadają na chodnik. A zabójca – sokół wędrowny – mieszka w samym centrum miasta.

Tajemnice Kniei – odc.13: „Wilk nocny łowca”
Chyba żadne zwierzę nie budzi tak wielkiego lęku w człowieku. Od wieków paraliżujący strach ogarniał wszystkich, którzy chociaż raz usłyszeli jego głos podczas pełni księżyca. Bohater filmów, bajek, mitów i opowiadań. W tajemnicach kniej postaramy się rozwiać mity i uprzedzenia na jego temat. Zapraszam na opowieść o wilku. Prawdziwą opowieść.
Poszukiwania wilka rozpoczynamy od rejonu gdzie od wielu już lat stale występuje. Wyruszamy w Bieszczady. Miesiąc luty to czas wilczej rui, wtedy najłatwiej usłyszeć ich wycie na bieszczadzkich połoninach. Śnieg ułatwia tropienie.

Tajemnice Kniei – odc.14: „Zimowa stołówka”
Wysoki śnieg, olbrzymie białe czapy zwisające z gałęzi, szron – wszystko tworzy w lesie bajkową scenerię. Miło jest w takim krajobrazie spacerować, jeździć na nartach nawet biegać. Zwierzęta nie dostrzegają jednak piękna zimy. Dla nich to najcięższa pora roku. W „Tajemnicach Kniei” opowiemy o zimowych trudach życia w lesie oraz o pomocy człowieka czyli o dokarmianiu.
Zimą najgorszy dla zwierząt jest głęboki śnieg oraz mróz. Zamarznięta biała pokrywa skutecznie ogranicza dostęp do naturalnego żeru. Dotyczy to praktycznie wszystkich gatunków. Problemy ze zdobywaniem pożywienia mają jelenie, sarny, dziki a także bażanty oraz kuropatwy.

Tajemnice Kniei – odc.15: „Sarna – płowa piękność”
Jest jednym z najczęściej widywanych zwierząt w polskich lasach, a zarazem, co dziwne – najmniej znanym. Nie chodzi tu tylko o samą biologię, co mogło być zrozumiałe, ale także o przynależność gatunkową. Niestety dla wielu Polaków sarna to wciąż żona jelenia. A o tym, że tak nie jest opowiemy wam w Tajemnicach Kniei. Zapraszamy na odcinek o sarnie.
Sarna jest najpospolitszym gatunkiem jeleniowatych występującym w całej Polsce. Praktycznie nie ma kompleksu leśnego, w którym nie spotkamy tego zwierzęcia. Najbardziej lubi jednak lasy mieszane, choć występuje także na polach. Najliczniej występuje na zachodzie kraju, mniej liczna jest na wschodzie.

Tajemnice Kniei – odc.16: „Myśliwy na czterech łapach”
W lesie, w wodzie i w polu czują się jak w drugim domu. Można powiedzieć, że są oczami, nogami i nosem myśliwego. Na polowaniach pomagają, wspierają, a czasami nawet bronią. Bez nich łowiectwo pozbawione byłoby swojego odwiecznego charakteru. Zapraszamy na opowieść o psach myśliwskich.
Psy od wieków towarzyszyły człowiekowi w polowaniach. Przodkowie obecnych ras dysponując doskonałym węchem i słuchem pomagali naszym przodkom w rzeczy najważniejszej czyli w tropieniu i znalezieniu zwierzyny. Z początku udział psów w polowaniach był spontaniczny, a wynagrodzeniem było kilka kawałków mięsa. Z czasem człowiek spostrzegł, że można z czworonożnego przyjaciela stworzyć wyspecjalizowanego łowcę.